września 09, 2018

Torba siatka - instrukcja krok po kroku!Wreszcie udało mi się stworzyć sensowny tutorial jak krok po kroku zrobić torbę-siatkę, która tak bardzo się spodobała ;) Starałam się, żeby to wszystko miało ręce i nogi - mam nadzieję, że się udało i wszystko będzie jasne, ale w razie wątpliwości pytajcie śmiało :)
Na pierwszy rzut oka może się to pewnie wydawać bardzo skomplikowane, ale jeśli zapiszecie sobie zdjęcia i obejrzycie je w trochę większym formacie, to myślę, że nie będzie problemu :) Również kolory na sznurkach powinny pomóc ;) 
Do zrobienia jednej torby potrzebne będzie 100m sznurka bawełnianego 5mm w wybranym kolorze :) (bez problemu można znaleźć online) • Ze sznurka utnij 20 mniej więcej równych części długości ok.3m oraz 4 części długości ok.6m.
 • Na przygotowanym wcześniej stelażu zawieś trzymetrowe sznurki tak, żeby wisiały równo z przodu i z tyłu. Zwiąż sznurki ciasno nitką tam gdzie zaznaczone na zielono (więc dokładnie w połowie długości sznurków) po 10 sznurków.
 • Zsuń sznurki jakieś 15cm w dół tak jak na trzecim zdjęciu. Długość od zielonej nitki do stelaża to będzie połowa twojego uchwytu.
 • Dołóż sznurki 6m w miejscach jak na zdjęciu.

 

 
Zaczynamy pracę nad uchwytami. Na tych zdjęciach zajmujemy się jednym uchwytem, który składa się z 10 związanych sznurków 3metrowych oraz dwóch sznurków 6metrowych. Związane sznurki będą stanowiły 'wypełnienie', na którym zaplatamy sznurki 6 metrowe zaznaczone na zdjęciach na żółto i niebiesko. 
 • Prawy sznurek (niebieski) przełóż przed krótkimi sznurkami i pod sznurkiem lewym (żółtym).
 • Lewy sznurek przełóż za krótkimi sznurkami i przeciągnij całego na prawą stronę (zdj.2i3). To połowa węzła płaskiego, przejdź teraz do czterech następnych zdjęć aby dokończyć ten jeden węzeł.
Jeśli mimo powyższych i poniższych zdjęć węzeł nie wychodzi, filmik pokazujący jak zrobić cały jeden węzeł znajdziecie na fb tutaj.

 
 • teraz dokładnie to samo robimy po lewej stronie. Przekładając sznurki tak jak na dwóch zdjęciach powyżej i poniżej (strzałki pokazują w którą stronę przeciągać sznurki) dokończysz węzeł płaski, mocno go zaciśnij za każdym razem! Powtarzaj te kroki znowu zaczynając ze sznurkiem niebieskim (tak jak przy pierwszym kroku - 2 zdjęcia wyżej) i rób węzły naprzemiennie, aż stwierdzisz, że uchwyty są wystarczająco długie.Gotowy uchwyt poniżej. Tworząc węzły powinnaś dojść do zawiązanej nitki i pójść drugie tyle poniżej nitki - to będzie jeden uchwyt. 
To samo oczywiście trzeba powtórzyć z pozostałymi 10krótkimi i 2 długimi sznurkami tworząc drugi uchwyt ;)
W tym momencie powinnaś już być mistrzem węzła płaskiego ;) Uchwyty już są, teraz pora na samą torbę.

 • Znów pracujemy najpierw przy jednym uchwycie. Spójrz na pierwsze zdjęcie powyżej. Z uchwytu zwisa 12 sznurków, odsuń na bok dwa najbardziej skrajne (zaznaczone na zielone) i wybierz sobie 4 zaraz przy nich - zaznaczone na drugim zdjęciu.
 • trzymaj teraz te wybrane 4 sznurki, na nich będziemy znowu robić węzeł płaski. Dwa środkowe sznurki to nasze 'wypełnienie' a dwa boczne będziemy w okół nich zaplatać (tak jak wcześniej zaplatałyśmy długie sznurki wokół dziesięciu krótkich).  Pierwszy węzeł zrób jakieś 10-15cm od uchwytu.
 • Powyższe zdjęcia od 3 do 6 pokazują jeszcze raz węzeł płaski po kolei (mam nadzieję, że strzałki pomagają ;)) •  No dobrze, jeśli masz już ten jeden węzeł płaski, to z tego uchwytu wisi jeszcze po lewej stronie 6 sznurków. Znowu dwa skrajne odsuń na bok, a z czterech środkowych zrób węzeł płaski. 
 • Z jednej strony uchwytu powinnaś mieć to co na drugim zdjęciu powyżej - dwa węzły i po dwa sznurki na bokach.
 • Zrób to samo przy każdej stronie obu uchwytów. •  Mając przy każdym końcu uchwytu po dwa węzły, należy teraz te uchwyty połączyć (zdjęcia powyżej). Weź dwa skrajne sznurki z jednego uchwytu i najbliższe dwa skrajne sznurki drugiego uchwytu - zapleć je znowu w węzeł płaski.  
 • Połącz w ten sposób całą torbę związując ze sobą po dwa sznurki skrajne najbliżej siebie.


 •  Na zdjęciu powyżej łączę w ten sam sposób boki torby - biorę skrajne dwa sznurki z przedniego uchwytu i dwa skrajne z tylnego uchwytu i związuję w węzeł płaski :)


 • Teraz pozostaje już zaplatanie torby w dół. Pamiętaj - zawsze bierz dwa sznurki wiszące z jednego węzła i dwa sznurki z drugiego węzła i łącz je w kolejny węzeł trochę niżej (zdj.powyżej). I tak twórz kolejne rządki węzłów, aż stwierdzisz, że torba jest wystarczająco długa. • Na koniec chwyć torbę na dole (możesz delikatnie powyciągać sznurki, żeby stworzyć ładną bombkę), weź sznurek długości ok.1,5m i zwiąż bardzo ciasno. Opleć jeszcze dookoła kilka razy i zawiąż na jeszcze jeden węzeł. 
 • Utnij wiszące sznurki na równą długość i gotowe :) 


Pozdrawiam:)


21 komentarzy:

 1. Prezentuje się absolutnie genialnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem pod olbrzymim wrażeniem!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! Świetny patent na drobne zakupy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja w niej mieszczę naprawdę spore zakupy :P

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. to pochwal się proszę efektem jak już powstanie ;))

   Usuń
 5. Piękna jest! Ale ja bym chyba nie miała tyle cierpliwości żeby ją zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka oryginalna! CHętnie spróbuję zrobić sama ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. fajna na zakupy:) ale by zrobić to brakowałoby mi cierpliwości

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że tak dokładnie pokazałaś jak ją zrobić :) Jednak próbować, raczej nie będę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię takie robótki, a taka torba by mi się przydała :) może któregoś jesiennego popołudnia usiądę i zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety na siedząco się chyba nie da ;P no chyba, że miałabyś jakiś fajny stelaż wysoki na ok.1,2m to można sobie wtedy przy tym usiąść. Ja musiałam niestety nastać się przy ścianie, żeby zrobić obie moje torby :P

   Usuń
 10. Z Twoim tutorialem wydaje sie taka prosta do zrobienia. Nigdy nie miałam okazji zrobić ale teraz myslałam nawet o takiej wiszącej makramie na doniczkę. Może tutorial? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłam sobie taką właśnie wiszącą doniczkę :) Będę nawet prowadzić warsztaty w Poznaniu 27.10. właśnie na ten temat :)

   Usuń
 11. Tutorial bardzo dobry. Jednak pozostawiam robienie takich rzeczy pasjonatom takim jak Ty. Ja nie lubię robić takich rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 12. ale świetna sprawa! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa siatka. Zrobię sobie taką

  OdpowiedzUsuń
 14. Dominika Sienkiewicz16 października 2018 12:15

  Ile ja się nagłowiłam jak to się robiło %). Pamiętam ze kiedyś na zpt w podstawówce zrobiłam taką torbę. Dzięki wielkie za łopatologiczne wytłumaczenie. Jest super :)

  OdpowiedzUsuń

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © 2014 Speckled Fawn , Blogger