lipca 30, 2015

Pałac w ObrzyckuJeśli ktoś w miaaaarę regularnie chadza na mojego bloga, to zdążył już raczej zauważyć, że lubię zwiedzać wszelkie pałace, zamki, dworki i wszystkie budynki ''z duszą'' i historią :)) Pojawiały się już relacji m.in. z Książa, Kobylnik, Baborówka i Kaźmierzewa (byłaby też z Biedruska gdyby ktoś nie marudził, że nie ma statywu i brzydkie zdjęcia wyjdą... nie, to nie byłam ja ;)). Niedługo pokażę Wam też dworek wyjątkowy, bo prawie mój, niestety prawie robi tu wielką różnicę ;) 
Dzisiaj natomiast Pałac Raczyńskich w Obrzycku. Obecnie należy on do UAM i wstęp wolny jest tylko do parku, ale, że luby mój podobno ''ma coś w głosie''(jak sam twierdzi), to pewna pani zrobiła dla nas wyjątek i oprowadziła po pięknych wnętrzach :P Pałac pochodzi z początków XIXw więc jest dość nowy. Po II wojnie światowej został przejęty przez państwo i dopiero w 1989r. zaopiekował się nim Uniwersytet im.Adama Mickiewicza. W czasie remontu odrestaurowano wiele pięknych elementów charakterystycznych jak np. piękny złocony zegar słoneczny na wieży. Obecnie w pałacu znajduje się 10 apartamentów (każdy z nich ma własną nazwę związaną z pogodą np. wietrzny, słoneczny, księżycowy...), ale nie jest to hotel czynny całą dobę. Trzeba pokój najpierw zarezerwować, w przeciwnym razie pewnie nawet nie dostaniemy się do środka, nie mówiąc już o pokoju 'od ręki'. 


Z zewnątrz pałac prezentuje się naprawdę pięknie.


 


W parku, który go otacza jest kilka budynków, w których również można wynająć pokój. M.in. stara bażanciarnia, psiarnia, oficyna i domek myśliwski :)
Z parku jest jeszcze jedna fantastyczna niespodzianka - zejście do  Warty :) a tam przepiękne widoki!


Jeśli znacie inne takie miejsca w (Wielkopolsce najlepiej) to ja poproszę ;D

Zbieramy! :))

Pozdrawiam!


1 komentarz:

  1. Miło, ze udało się wejść do środka! Sama byłam ciekawa jak tam jest :) uwielbiam klimaty dworcowe, a Wielkopolska jest mi szczególnie bliska
    Pozdrawiam serdecznie
    Marta

    OdpowiedzUsuń

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © 2014 Speckled Fawn , Blogger